Makina Dokuması Halı Nedir ?

tarafından
301
Makina Dokuması Halı Nedir ?

Makine halıları, bilgisayar kontrollü elektrikli dokuma tezgahında dokunan halılardır. Makine halıları, çok çeşitli ebat, renk ve ipliklerin üretilmesine izin verir. Ayrıca makineli dokuma ile popüler el dokuması kilim tasarımları çok daha uygun fiyatlarla üretilebilmektedir. Bu nedenle en popüler halı türlerinden biridir.

Teknolojisi ile kilimler arasındaki fark azalmaya başlar. El yapımı kilimler ile makine dokuması kilimler arasında pek bir fark yoktur. Halı kelimesi geçmişte elle yapılan halıları ifade etmek için kullanılırken, günümüzde hem el yapımı hem de makine halısı anlamına gelmektedir.

Genellikle yün veya diğer doğal liflerden yapılan el yapımı kilimler, halı endüstrisinde normdur. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler, daha önce el yapımı kilimler için imkansız olan mekanik kilimleri, karmaşık tasarımları mümkün kılmıştır. Günümüzde makine halısı üreticileri, makineler kullanarak çok kaliteli halılar üretmektedir.

Makina Halısı Nerden Anlaşılır ?

El dokuması ve makine halısı arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu, halının arkasındaki düğümlerdir. El dokuması kilimler, ilmeklere düğüm atılarak yapılır. Ancak makine halısı makine tarafından otomatik olarak dokunduğu için el dokuması halıda düğüm olmaz.

El dokuması bir halı satın alırken, önce halının arkasına bakın ve düğüm olup olmadığını kontrol edin. Düz çizgiler gibi düğümler görüyorsanız, bu halı makine yapımı bir halıdır. Ancak ara budaklar asimetrik görünüyorsa bu kilim el dokuması bir kilimdir. El dokuması halı fiyatları daha yüksektir.

Makina Halısı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

word image 7451 1 - Makina Dokuması Halı Nedir ?

Bir mekanı dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de halı seçimidir. Dekorasyonda mobilya tamamlayıcı aksesuar olarak sınıflandırılan halılar, doğru kalitede seçildiğinde yaşam alanınızda uyumlu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Ancak Makine Paspası seçerken sadece dekorasyonu değil, boyutu ve lif özellikleri gibi bazı teknik bilgileri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu bilgilerle yapacağınız seçim, daha kaliteli, uzun süreli kullanıma uygun bir makine halısı almanıza yardımcı olacaktır. Bakacağınız ilk kriter kullanım alanıdır. Diğer kriterler renk, beden ve desendir. Daha sonra en teknik özellik ipliktir.

Makine halısının iplik özelliği bize doku tipi hakkında bilgi verir. Halının yapıldığı elyaf türü, kullanım alanından temizleme ve lekelenme kolaylığına, yumuşak veya sert bir dokuya sahip olup olmamasına kadar birçok özelliğini belirler. Son olarak, makine halısı için dikkate alınması gereken kriterlerden biri de fiyattır.