Halıların Dayanıklılığı Neye Bağlıdır?

tarafından
225
Halıların Dayanıklılığı Neye Bağlıdır?

Bir halının dayanıklılığı son derece önemlidir. Halının ömrünü, estetik çekiciliğini ve görsel zevkini en üst düzeye çıkarmak için matı nerede kullanabileceğinizi söyler. Çok dayanıklı yün halı, kalın ve sağlam tüyleri vardır. Ayrıca doğal olarak dökülmeye karşı dayanıklı, leke tutmaz ve yoğun olarak kullanılırlar.

Bu halılar düzenli kullanım ve tabii ki bakım ile 50 yıla kadar kullanılabilir. Yün halılar ateşe dayanıklıdır ve toza karşı daha az hassastır. Yün halılar ideal olarak yılda en az bir kez derinlemesine temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Yün halılar, yoğun nüfuslu bir alanda kullanılıyorsa altı ayda bir yıkanmalıdır.

Yün Halıların Bakımı

Yün halılar ayda iki kez vakumlanmalıdır. Yün halılarda kirin saklanabileceği küçük hava cepleri bulunur. Fazla kir sadece ortaya çıkıp halının güzelliğini bozmakla kalmaz, aynı zamanda alerjisi olan kişileri de rahatsız edebilir. Vakumlama bu kiri ortadan kaldırır. Halıyı çok fazla süpürmeyin. Çok fazla süpürmek halının yün liflerini yırtabilir. Bu durumda, halıyı arada bir sallamak ve yılda birkaç kez halı temizleme servisine göndermek iyi bir fikirdir.

Halının bir kısmını yürümek diğer kısımlara göre daha kolay olabileceğinden, halınızı zaman zaman döndürün. Rotasyon bunu telafi ederek yaşlanmayı ve solmayı önler. Yün halınızı lekelerseniz hemen temizleyin. Leke oluşturan malzemeyi hızla emmeye çalışın, bu işe yaramazsa profesyonel bir halı temizleme servisine götürün.

İpek Halıların Bakımı

word image 7449 1 - Halıların Dayanıklılığı Neye Bağlıdır?

Nemli ve aşındırıcı temizleyiciler, sıcak su ve buhar ipliğe zarar verebileceğinden ipek bir dereceye kadar gücünü kaybeder. Yün halılar gibi ipek halılar da ayda birkaç kez vakumlanmalıdır ancak daha kırılgan oldukları için fırçasız elektrikli süpürgeler kullanılmalıdır.

Lekeleri çıkarmak için hızla vakumlayın. Lekeleri çıkarmakta zorlanıyorsanız riske atmayın, bu lekelere sahip ipek kilimler en kısa sürede profesyonel bir halı temizleyicisine götürülmelidir. İpek halıların yıkanmasında ve leke çıkarılmasında uzun yıllara dayanan deneyime ve başarıya sahip firmalara halınızı temizlemeleri için güvenle emanet edebilirsiniz.

Halı yıkama fırçası gibi sert ürünlerle halıya zarar vermeden temizliği yapılmalıdır. İpek halı temizlik ve bakım konusunda hassastır.