Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

tarafından
233
Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kaliteli halılar; İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan, hem bakarken hem de kullanırken sizi memnun edecek bir halıdır. Ancak halı kalitesini belirleyen unsurlar iplik cinsi, dokuma sıklığı ve hav yüksekliği gibi teknik detaylarda gizlidir.

Halıyı dokumak için kullanılan ipliğin cinsi kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Doğru liflerle yapılmış halıları kullanacağınız alana göre daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bir diğer önemli faktör de iplik yoğunluğudur. Halı ne kadar sık ​​dokunursa o kadar dayanıklı olacaktır.

Sıkı dokunmuş bir halı diğerlerinden daha ağır olacağı için zeminde kayması daha zor olacaktır ancak dokuma yoğunluğu düşük bir halı alacaksanız kaymaz tabanına dikkat etmelisiniz.

Halının hav yüksekliği kalitesini belirleyen diğer bir unsurdur. Halınızın özelliği hav yüksekliğine göre değişir ama burada asıl olan yüksekliği değil kullanım alanına göre en uygun yüksekliğin seçimidir.

Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır ?

Halının dokusu, yüzeyde kullanılan liflerin dokusunu yansıtır. Halıda kullanılan dokuma türü, ipliğin yoğunluğu ve ipliğin yapısı dokuyu belirler. Bu anlamda halıda kullanıldığı varsayılan düğümlerin liflerini ve yoğunluğunu dokudan tespit etmek mümkündür. El dokuması bir halıda metrekareye atılan düğüm sayısı arttıkça halı daha sıkı görünürken, düğüm sayısı azaldıkça halının dokusu gevşer. Makine halılarında buklelerin sıklığı ve gücü de yüzey dokusunu etkiler. Daha sıkı, daha dolgun bir doku, yüksek kaliteli bir halı ortaya çıkarır.

Halı Seçiminde Renklerin Önemi

word image 7431 1 - Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Odada istenilen ortamı sağlamada şüphesiz rengin etkisi oldukça dikkat çekicidir. Sıcak renklerin kullanımı kuzey ve doğu kültürlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Odanızı daha sıcak hale getirmek için sarı, turuncu veya kırmızı yeşil gibi renkler tercih edilir. Mavi veya sarımsı yeşil gibi renkler, odanın daha serin olmasına yardımcı olmak için tercih edilir.

Bir evcil hayvanınız varsa ve düzenli olarak tüy döküyorsa, bulunduğu odadaki halının hayvanın tüyüyle aynı renkte olması gerekir, böylece onu süpürmek zorunda kalmazsınız. Halı rengi seçiminde odanın içi de oldukça önemlidir. Ahşap tonları hiçbir zaman belirli renklerle uyum sağlamaz, ancak uyumlu olan renkler vardır. Bu nedenle halı almaya karar verdiğinizde halının rengi ile mobilyanızın rengini mutlaka karşılaştırmalısınız.