Halı Bakım Ve Temizliği Nasıl Olmalı?

tarafından
262
Halı Bakım Ve Temizliği Nasıl Olmalı?

Özenle seçip kullandığımız halılar, özellikle bulundukları yer nedeniyle evin diğer bölümlerine göre zamanla daha fazla yıpranabilir ve lekelenebilir. Halınızı paspaslayarak leke yaymayın.

Halınızın lekesi varsa önce leke temizleme spreyi ile çıkarmaya çalışın. Daha geniş bir alanı silerseniz leke dağılabilir. Elbette silmeye başlamadan önce emiş gücüne sahip bir bezle lekeyi mümkün olduğunca çıkarmaya çalışın. Bez ve fırça seçimi önemli bir noktadır.

Halıları temizlerken halıyı mümkün olduğunca kuru tutmaya ve yıpratmamaya dikkat edin. Çok fazla nem tutmayan mikrofiber kumaşlar iyi bir seçim olacaktır. Mümkün olduğunca fazla aşınma ve yırtılmayı önlemek için yumuşak kıllı bir fırça seçmenizi öneririz.

Leke çıkarma işlemi tamamlandıysa halıyı en kısa sürede kurutmanız gerekir. Islak alanlara dokunmamaya veya yürümemeye çalışın ve alanı hemen bir kurutucu veya vantilatör ile kurutun. Bazı halı modelleri hiç leke tutmaz.

Halı Temizleme Ürünleri

Halı temizliğinde kullanılabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Toz, sıvı ve daha birçok çeşitte malzemeler kullanabilirsiniz. Aralarında en sık tercih edilenlerden biri halı şampuanıdır.

Halı üzerinde şampuan kullanmak bir alternatiftir. Birçok çeşidini bulabileceğiniz halı şampuanı kullanırken talimatları takip etmeyi unutmayın. Şampuanı suyla karıştırmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun. Genel olarak bu temizleyiciler su ile karıştırılmalıdır.

Halınızın boyutuna uygun şampuan kullanın. Halınızı fazla ıslatmamaya çalışın – sadece gereksiz temizleyiciyi boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda halının kuruma süresini de uzatırsınız. İnatçı lekeleri sert kıllı bir fırça ile fırçalayın. Halıyı kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra şampuan kalıntılarını vakumlayın.

Halı Parlatma Yöntemi

word image 7432 1 - Halı Bakım Ve Temizliği Nasıl Olmalı?

Elma sirkesi ev temizliğinde harikalar yaratır. Böylece banyo temizliğinden mutfak temizliğine, fayans temizliğinden halı temizliğine kadar her şeyde güvenle kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, parlaklığını kaybetmiş ve mat görünen halılarınızın parlatılmasında oldukça etkilidir.

Bunu yapmak için suya, elma sirkesine ve bir süpürgeye ihtiyacınız var. 4 litre suya 1 bardak elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı geniş bir kaba alın. Ardından süpürgeyi bu su-sirke karışımına batırın ve halınızı süpürün. Kırıntıları veya tozu süpürmenize gerek yok, sadece fırçayı süpürme hareketiyle halı ile temas ettirin. Elma sirkesi halınızı eski parlaklığına kavuşturacaktır. Halı lekelerini çıkarmak için elma sirkesi de kullanabilirsiniz.