Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir ?

tarafından
501
Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir ?

Her evde bulunan halılar çeşitli nedenlerle kirlenebilir. Bazen lekelerle uğraşmak çok ciddi bir mesele haline gelir. Nasıl yapıldığını biliyorsanız, halı lekelerini çıkarmanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Halı lekelerini temizlemek için birçok farklı yöntem deneyecek olsanız da, en etkilisi halı lekelerini çıkarmak için özel olarak tasarlanmış bir leke çıkarıcı kullanmaktır.

Ancak, güçleri ne olursa olsun, doğru yöntem kullanılmadığı takdirde lekeleri bir dereceye kadar çıkarabilirler. İşlemi doğru yapmak için hangi özel leke çıkarıcı kimyasalları, solüsyonları veya formülasyonları kullandığınız önemli değildir; Halıları etkili bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için bir halı yıkama makinesi kullanmakta gerekebilir. Halı temizleme için kullanabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedelim.

Soda Ve Karbonat İle Leke Temizleme

Alanı bir bez ve kabartma tozu ile temizleyin. Bu işe yaramazsa, beyaz sirkeyi suyla karıştırın ve cam temizleyiciye dökün. Tüm solüsyonu lekeli alana püskürtün ve 10 – 15 dakika kurumasını bekleyin. Ardından solüsyonu ve lekeyi emmek için temiz bir süngerle bastırın.

Leke tamamen çıktığında ılık suyla durulayın. Son olarak, alanın üzerine beyaz bir mendil yayın ve ağır bir şeyle bastırın. Havlular halıdaki nemi emer. Havluyu halı kuruyana kadar, genellikle bir veya iki gün içinde bırakın.

word image 7448 1 - Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir ?

Sirke İle Leke Çıkarma

Özellikle çay lekelerinin kurumadan temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde lekeyi çıkarmanız çok zor olacaktır. Halıya çay dökerseniz, bir kova ılık suya biraz sıvı deterjan ve 4 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Lekeyi bu karışımla fazla bastırmadan silip başka temiz bir bezle silerseniz halınız yeni gibi görünecektir.

Bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı, bir yemek kaşığı sirke ve iki su bardağı ılık suyu karıştırın. Temiz bir süngeri karışıma batırdıktan sonra lekeye uygulayabilirsiniz. Leke kaybolana kadar süngerle temizleyin. Sirke hem lekeyi çıkaracak hem de antibakteriyel yapısı sayesinde mikrop ve bakterileri halılarınızdan temizleyecektir.

Kimyasal kullanmak yerine evde hazırlayacağınız doğal karışımlarla halılarınızdaki inatçı lekelerden kurtulmanız mümkün. Bundan sonra ki temzilik işlemleriniz için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.