Halı Yıkama Fabrikalarının İşleyişi

tarafından
419
Halı Yıkama Fabrikalarının İşleyişi

Halı yıkama aslında profesyoneller tarafından yapılması gereken bir hizmettir. Ancak günümüzde insanlar ekonomik zorluklar nedeniyle evlerinde halıları elde yıkamaya başlamışlardır. Ama bu sağlıklı mı? Bu da tartışmalıdır.

Halı yıkama tesisi, halı temizliği için özel olarak oluşturulmuş bir alandır. Bu alanlarda halılarınızın evinizden kaldırıldığı andan yıkandıktan sonra evinizde bırakılana kadar geçen bir süreçtir. Halınızı temizletmeye karar verdiğinizde öncelikle bir halı yıkama firması ile iletişime geçmelisiniz. Aklınızda olan bir firma ile anlaşma yaptığınızda adres vererek siparişinizi oluşturursunuz.

Halınızı alırken, halınızın üzerine bir barkod veya numara yapıştırılır. Bu sistem sayesinde halı yıkama tesisine giden halılarınız başkalarının halılarıyla karışmaz. Halı yıkama tesisine gelen halılar türlerine göre sınıflandırılır. Yün kilimler, akrilik kilimler, shagi kilimler, el dokuması kilimler ayrı yıkama kanallarına sahiptir.

Ya da en azından hangi halıların nasıl yıkanacağına biz karar veririz. Yıkama hattına getirilen kilimlerin önceden toz, saç, tiftik ve benzeri maddelerden temizlenmiş olduğundan emin olunur. Birçok firmanın halı yıkama fiyatları uygundur. Ek olarak bu işlemleri kendiniz yapmak isteseniz bu hem zahmetli hemde halı yıkama makinesi fiyatları çok yüksektir.

Halılarınız Nasıl Yıkanıyor ?

Halılar otomatik halı yıkama makinasına alınır. Halı yıkama makinası fırça sayısına göre otomatik olarak değişmektedir. Su, deterjan ve döner fırça sayesinde halı makinede yavaş yıkanacak ve diğer taraftan yıkanmış gibi çıkacaktır.

word image 7447 1 - Halı Yıkama Fabrikalarının İşleyişi

Yıkanan halılar, halı sıkma makinesine gönderilir. Burada yüksek hızda şişirilen halılarda su yüzdesi yok denecek kadar azdır. Geriye sadece nemli bir halı kalır. Çoğu halı temizleyicide bu makine bulunur. İyice preslenen kilimler daha sonra kurutmak için askılara veya kurutma odaları olan halı kurutma odalarına gönderilir. Halılar verilen süre içerisinde kuruduktan sonra kalite kontrol odasında tekrar kontrol edilir. Halı temizlendikten sonra tadilat makinesinden geçirilerek paketlenir ve müşteriye teslime hazır hale getirilir.

Halı Temizliğinin Sağlık Açısından Önemi

Uzun süre temizlenmeden çok kirli olan halılar sağlığa çok zararlıdır. Bu nedenle alerjik hastalıklardan korunmak için halı hijyeninin sağlanması şarttır. Özellikle bebekli evlerde halı temizliği çok daha önemlidir. Çünkü emeklemeye yeni başlayan bebekler sıklıkla halıya maruz kalırlar.

Kirli halılarla temastan dolayı alerji, enfeksiyon gibi hastalıklar yaşayabilirler. Bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için hijyeni sağlamak gerekir. Bunun için halılar profesyonel ekipmanlarla temizlenmelidir.