Çok Tercih Edilen Halı Çeşit Ve Modelleri

tarafından
632
Çok Tercih Edilen Halı Çeşit Ve Modelleri

İç dekorasyonun en önemli parçasından biri olan halılar, farklı renk, doku ve desenleriyle de öne çıkıyor. Bu desenler kilimlerin dokunduğu döneme göre değişiklik gösterse de yıllar içinde bezeme anlayışındaki farklılıkları da yansıtmaktadır.

Klasik dokunuşlara sahip el dokuması kilimlerde kullanılan desenler ile modern bir evin dokusunu tamamlayacak şekilde tasarlanmış kilimlerde kullanılan desenler arasında bariz bir fark vardır. Odanın yapısına, tercih edilecek halının cinsine, kullanım amacına, odadaki mobilyalara ve mobilyaların odadaki dağılımına göre farklı desen çeşitleri tercih edilebilir.

Geometrik şekillerin yaygın olarak kullanıldığı modern kilim tasarımları, hem geleneğin izini süren hem de popüler trendlere uyum sağlayan alternatifleriyle dikkat çekiyor. Motifler arasında klasik yinelenen desenlerin yanı sıra popüler sanat akımının izlerini taşıyan modellerde yer almaktadır.

Kullanımı Kolay Modeller

Birçok halı modelleri kolay kullanımda önemli bir rol oynar. Gücü, asaleti ve sade şıklığı ifade eden siyah renk, evinize özgün bir hava katmaya devam ediyor.

Klasik iç tasarımdan sıkılanlar için estetik bir alternatif sunan siyah, ev tekstili ve aksesuarlarında giderek daha popüler hale geliyor. Özellikle halıların üzerinde kullanıldığında sade ama iddialı bir görünüm sunar ve her türlü oda dekorunu tamamlar.

Halı seçiminde ekonomik imkan belki de en önemli faktörlerden biridir. Önemli olansa ne kadar süre kullanmak istediğimiz ve bu süreçte beklediğimiz performans kriterleridir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ne öderseniz ödeyin, yıllarca kullanabilirsiniz.

Halı Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

word image 7433 1 - Çok Tercih Edilen Halı Çeşit Ve Modelleri

Bir halının el dokuması bir kalite de olduğunu anlamak için yünün kalitesine ve dokusuna bakmak gerekir. Yün ipliğin uzunluğu, elastikiyeti ve parlaklığı önemli bir kriterdir. Bir halının kalınlığı, halının kalitesini belirlemede önemli bir özellik değildir. Arkadan bakıldığında daha az belirgin olan bir desene sahip bir halı, sıkı dokunmuş bir kilim değildir.

Halıda bulunan iyi düğümler daha kaliteli olduğunu gösterir. Santimetrekareye düşen düğüm sayısı ne kadar yüksek olursa, halıyı yapma çabası, verilen emek ve işçilik o kadar büyük olmuş demektir. Halı alırken fiyattan ziyade bu özelliklere dikkat ederseniz kendiniz için iyi bir halı almış olabilirsiniz.